Trilafon zostanie wycofany z rynku

opublikowano: 12 wrzesień 2012, aktualizacja: 12 wrzesień 2012

*/?>

Trilafon zniknie z aptek. Komunikat Konsultanta Krajowego w dziedzinie psychiatrii.


Warszawa, 11.09.2012 r.

K o m u n i k a t

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz Krajowy Konsultant w dziedzinie psychiatrii w dniu 10 września 2012 r. otrzymali informację od firmy MSD o zaprzestaniu produkcji, dystrybucji i dostaw produktu leczniczego Trilafon (perphenazinum). Firma MSD przewiduje, że postacie leku do stosowania w formie inj. domięśniowych Trilafon Enathate będą dostępne na polskim rynku do listopada 2012, Trilafon tabletki 2 mg i 8 mg do marca 2013 a Trilafon tabletki 4 mg do września 2013 roku.

 

Ponieważ wg. szacunkowych danych lek ten jest stosowany w Polsce u ok. 7. 000 chorych należy rozważyć w pierwszej kolejności odpowiednie zaopatrzenie chorych w ten lek a w drugiej jego zamianę na inne leki o porównywalnej skuteczności.

 

Zaprzestanie produkcji i dystrybucji leku dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej co może również spowodować reeksport z Polski jego ograniczonych zapasów a tym samym jeszcze bardziej ograniczyć okres dostępności Trilafonu na polskim rynku.

 

Wg. uzyskanych informacji, decyzja o zaprzestaniu produkcji leku nie jest związana z jego jakością i kwestiami bezpieczeństwa. Wynika zasadniczo z przestarzałego procesu produkcji i niemożności jej podtrzymywania dłużej z powodów technologicznych. Dodatkową przesłankę stanowią dostępne alternatywy terapeutyczne dla wskazań, w których zarejestrowany jest produkt leczniczy Trilafon.

 

Zwracamy się z prośbą do Koleżanek i Kolegów psychiatrów o zapoznanie się ze szczegółowym zawiadomieniem firmy MSD o zaprzestaniu produkcji, dystrybucji i dostaw leku Trilafon (perphenazinum) i podjecie takich działań by powyższa decyzja nie wpłynęła negatywnie na przebieg leczenia chorych.

 

Krajowy Konsultant
w dziedzinie psychiatrii
Prof. dr hab. med. Marek Jarema

Prezes ZG PTP
Prof. nadzw. dr hab.med. Janusz Heitzman
_______________________________________


1) { ?>Strona: 1  1 

autor opracowania:Redakcja
źródło tekstu:Komunikat Konsultanta Krajowego w dziedzinie psychiatrii oraz Prezesa ZG PTP