NEWSLETTER

Bądź na bieżąco. Otrzymuj najnowsze informacje związane z naszym portalem.
ok

ARTYKUŁY

Felieton: Kontrowersje wokół nowego DSM - 5.

opublikowano: 29 styczeń 2012, aktualizacja: 29 styczeń 2012

*/?>

Od kilku lat trwają prace nad unowocześnieniem istniejącej do tej pory klasyfikacji chorób psychicznych DSM- IV. Od początku swojego istnienia budziła ona wiele kontrowersji zarówno w środowiskach lekarskich, jak i pośród osób, którzy zajmują się niemedyczną stroną profilaktyki zdrowia psychicznego oraz wśród użytkowników psychiatrycznej opieki zdrowotnej.


Czemu? Psychiatria jest bardzo wrażliwym „polem minowym”. Diagnostyka jest niezwykle trudna. Wielu doświadczonych klinicystów skłania się ku opinii, że klasyfikacja chorób psychicznych jest rzeczą elastyczną i bardzo umowną, a każdy przypadek powinien być bardzo skrupulatnie analizowany indywidualnie, bez konieczności pośpiechu w wynajdywaniu odpowiednich numerów klasyfikacyjnych..
Nowe DSM - 5 ma zostać opracowane do maja 2013 roku. Prace nad nim trwają od wielu lat, rozpoczęły się w 1999 roku. W przedsięwzięciu tym uczestniczy w różnej formie parę tysięcy praktykujących lekarzy psychiatrów z całego świata.

 

Jak zawsze nowe DSM budzi wiele kontrowersji. Od 1952 roku, kiedy to powstała jej pierwsza wersja, klasyfikacja ma tylu fanów, ilu wrogów. Ryzyko zmian w kolejnych wersjach tej klasyfikacji jest bowiem niezwykle wysokie. Twórcy poprzedniej, czwartej wersji, w tym kierownik zespołu Allen Frances (przewodniczący DSM-IV Task Force) nawołują dzisiejszych innowatorów do wielkiej ostrożności. Każda nowo sklasyfikowana choroba psychiczna jest oczywiście sukcesem w rozwoju diagnostyki, lecz może być także nową bardzo silną inspiracją do sukcesu finansowego firm farmaceutycznych. W Stanach Zjednoczonych wiele kontrowersji budzi proces zwiększania rozpoznawania zaburzeń pod wpływem zmieniających się ich kryteriów, czego chyba najdobitniejszym przykładem są dyskusje wokół zespołu nadruchliwości z deficytem uwagi (ADHD).

 

Kontrowersja pomiędzy DSM-IV a klasyfikacja międzynarodowa dotyczy także na przykład choroby dwubiegunowej, z możliwością nadmiernego jej diagnozowania w warunkach amerykańskich pod wpływem DSM  w grupie adolescentów,. (Bipolar Disord. 2005 Dec;7:497-506)


Oczywiście wiele z tych doniesień ma w sobie znamiona sporów o zróżnicowanym podłożu. Twórcy DSM IV zaatakowali kolegów z nowego zespołu badawczego dopiero teraz, przed finałem prac. Czemu nie zrobili tego po opublikowaniu własnych wyników, parę lat wcześniej?
Taką polemikę opartą na niewyjaśnionych źródłach można prowadzić w nieskończoność. Szczególnie pole psychiatrii jest do tego bardzo podatne.

 

Istnieje jednak sporo nie podlegających podważeniu faktów, dla którego cała idea klasyfikacji chorób psychicznych jest słuszna i że rozwój w tej dziedzinie jest bardzo ważny i potrzebny społeczeństwu.

 

Dzięki rozwojowi neurobiologii (neuroscience), ulepszeniu narzędzi badania pracy mózgu, coraz częściej diagnoza może być oparta na podstawie solidnych badań. Rozwój tych dziedzin usprawnia działanie psychiatrów, którzy na poparcie swoich obserwacji płynących z doświadczenia klinicznego mają „twarde dowody”.

 

To jednak nie wystarczy. Nawet najbardziej unowocześniona klasyfikacja nie będzie wystarczającym narzędziem w leczeniu osób chorych psychicznie. Psychiatria nie jest bowiem dziedziną medycyny na równi z innymi, włącza bowiem w pole swojego działania szersze niż one zagadnienia. Często staje się to polem krytyki i wypowiedzi w rodzaju „ psychiatra to nie lekarz”. Psychiatra jednak jest lekarzem w najwyższym rozumieniu tego słowa, bo poza danymi empirycznymi, wykresami EEG i „przepływem substancji w mózgu”, musi patrzeć na niewidzialną stronę natury ludzkiej, której nie mierzy się żadnym narzędziem.
 


1) { ?>Strona: 1  1 

autor tekstu:Julia Jeschke, studentka, Wydział Psychologii Uniwersytet Warszawski
adres www źródła:http://www.dsm5.org/Pages/Default.aspx
więcej informacji:psychiatria | klasyfikacja psychiatryczna | DSM-V

Komentarze (0)   Skomentuj tekst

OSTATNIE NA FORUM
ANKIETA
PORADA SPECJALISTY

Czy wg Ciebie leki psychotropowe są bezpieczne?

Głosuj

Czy depresja to słabość charakteru?

Masz obniżony nastój, utraciłeś zdolność do odczuwania radości, czujesz osłabienie i nadmierną męczliwość, które prowadzą do ograniczenia Twojej codziennej aktywności, masz coraz większe problemy z koncentracją uwagi i spaniem?...

więcej