NEWSLETTER

Bądź na bieżąco. Otrzymuj najnowsze informacje związane z naszym portalem.
ok

ARTYKUŁY

Ryzyko wystąpienia objawów u noworodków, których matki przyjmowały leki przeciwpsychotyczne w trzecim trymestrze ciąży

opublikowano: 07 luty 2012, aktualizacja: 07 luty 2012

*/?>

Informacja FDA z dnia 22.02.2011 dotyczy uzupełnienia informacji o lekach przeciwpsychotycznych o dane dotyczące ich stosowania w ciąży i ryzyku nieprawidłowości dotyczących mięśni szkieletowych i objawów odstawiennych u noworodków.


W dniu 22.02.2011 (ubiegłego) roku amerykańska Food And Drug Administration (FDA) wydała komunikat o uzupełnieniu ulotek leków przeciwpsychotycznych.

 


W komunikacie tym zawarte są następujące informacje:
Nowe ulotki leków zawierają więcej sprecyzowanych informacji o potencjalnym ryzyku nieprawidłowidłowościo dotyczacych mięśni  (objawów pozapiramidowych) i objawów odstawiennych u noworodków, których matki przyjmowały tę klasę leków w trzecim trymestrze ciąży.

 

FDA wymienia między innymi następujące leki: aripiprazol, klozapinę, ziprasidon, haloperidol, paliperidon, thiotixen, risperidon, asenapinę, kwetiapinę, trifluoperazynę, chlorpromazynę, olanzapinę, flufenazynę, perfenazyne, thioridazyne.

 

Lekarze powinni być świadomi działań leków przeciwpsychotycznych w odniesieniu do noworodków, których matki używały leków w ciąży.

Pacjentki nie powinny przerywać leczenia w sytuacji zajścia w ciążę bez porozumienia się uprzednio ze swoim lekarzem, ponieważ nagłe przerwanie leczenia przeciwpsychotycznego może powodować poważne trudności w leczeniu

Objawy objawów pozapiramidowych i odstawienie u noworodków mogą obejmować pobudzenie, nieprawidłowo zwiększone lub zmniejszone napięcie mięśniowe, drżenia, senność, trudności w oddychaniu, trudności w karmieniu. U niektórych noworodków objawy ustępują w ciągu godzin lub dni, niektóre dzieci mogą zaś wymagać przedłużonego pobytu w szpitalu.

 

Zalecenia dla pacjentek

  • Poinformuj swojego lekarza jeśli zajdziesz w ciążę lub zamierzasz zajść w ciążę, w czasie gdy przyjmujesz leki przeciwpsychotyczne.
  • Nie przerywaj przyjmowania leków przeciwpsychotycznych jeśli zajdziesz w ciążę i porozmawiaj z lekarzem. Nagłe przerwanie leczenia przeciwpsychotycznego może spowodować znaczące komplikacje w twoim leczeniu.
  • Porozmawiaj ze swoim lekarzem jeśli masz obawy dotyczące leczenia przyjmowanego w czasie ciąży.


Informacje dla lekarzy

  • Leki przeciwpsychotyczne przechodzą przez łożysko
  • U noworodków, które były eksponowane na leki przeciwpsychotyczne w trzecim trymestrze ciąży ich matek, występuje po porodzie ryzyko objawów pozapiramidowych i objawów odstawiennych
  • Należy rozmawiac z pacjentkami na temat ryzyka i korzyści przyjmowania leków przeciwpsychotycznych w ciąży
  • Należy monitorować stan noworodków ujawniających objawy pozapiramidowe i odstawienie

 

Informacja jest oparta na 69 przypadkach zawartych w FDA’s Adverse Event Reporting System.

Zgłoszone objawy obejmowały: pobudzenie, wzmożone napięcie mięśniowe, zmniejszone napięcie mięśniowe, drżenie, senność, zaburzenia oddychania i zaburzenia w karmieniu. Objawy miały różne nasilenie, niekiedy ustępowały w ciągu godzin bez leczenia, niektóre wymagały przedłużonej hospitalizacji i intensywnego leczenia.

 

W wielu przypadkach występowały inne czynniki, które utrudniają powiązanie wyżej wymienionych objawów ze stosowaniem leków przeciwpsychotycznych, jak jednoczesne przyjmowanie innych leków (przeciwdepresyjnych, uspakajających, nasennych) lub powikłania okołoporodowe,
 


1) { ?>Strona: 1  1 

autor tekstu:Food and Drug Administration; 2-22.2011 FDA Drug Safety Communication
autor opracowania:Dr n med Sławomir Murawiec, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie
adres www źródła:http://www.fda.gov/Drugs/DrugSafety/ucm243903.htm
więcej informacji:schizofrenia | leki przeciwpsychotyczne | ciąża | objawy pozapiramidowe | objawy odstawienne

Komentarze (1)   Skomentuj tekst

2014-07-12 20:16:39

przez jblazys

 

Stego co rozumie to nie od kofainy umnie to wystempuje lesz po nieudanym związk fazie pobudzenie senoć lub besenoć tym bardzie wystempują od tego drzenie rąk zmenczenie od głosuw usiekając świat fatazji

OSTATNIE NA FORUM
ANKIETA
PORADA SPECJALISTY

Czy wg Ciebie leki psychotropowe są bezpieczne?

Głosuj

Czy depresja to słabość charakteru?

Masz obniżony nastój, utraciłeś zdolność do odczuwania radości, czujesz osłabienie i nadmierną męczliwość, które prowadzą do ograniczenia Twojej codziennej aktywności, masz coraz większe problemy z koncentracją uwagi i spaniem?...

więcej