NEWSLETTER

Bądź na bieżąco. Otrzymuj najnowsze informacje związane z naszym portalem.
ok

ARTYKUŁY

Trilafon zostanie wycofany z rynku

opublikowano: 12 wrzesień 2012, aktualizacja: 12 wrzesień 2012

*/?>

Trilafon zniknie z aptek. Komunikat Konsultanta Krajowego w dziedzinie psychiatrii.


Warszawa, 11.09.2012 r.

K o m u n i k a t

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz Krajowy Konsultant w dziedzinie psychiatrii w dniu 10 września 2012 r. otrzymali informację od firmy MSD o zaprzestaniu produkcji, dystrybucji i dostaw produktu leczniczego Trilafon (perphenazinum). Firma MSD przewiduje, że postacie leku do stosowania w formie inj. domięśniowych Trilafon Enathate będą dostępne na polskim rynku do listopada 2012, Trilafon tabletki 2 mg i 8 mg do marca 2013 a Trilafon tabletki 4 mg do września 2013 roku.

 

Ponieważ wg. szacunkowych danych lek ten jest stosowany w Polsce u ok. 7. 000 chorych należy rozważyć w pierwszej kolejności odpowiednie zaopatrzenie chorych w ten lek a w drugiej jego zamianę na inne leki o porównywalnej skuteczności.

 

Zaprzestanie produkcji i dystrybucji leku dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej co może również spowodować reeksport z Polski jego ograniczonych zapasów a tym samym jeszcze bardziej ograniczyć okres dostępności Trilafonu na polskim rynku.

 

Wg. uzyskanych informacji, decyzja o zaprzestaniu produkcji leku nie jest związana z jego jakością i kwestiami bezpieczeństwa. Wynika zasadniczo z przestarzałego procesu produkcji i niemożności jej podtrzymywania dłużej z powodów technologicznych. Dodatkową przesłankę stanowią dostępne alternatywy terapeutyczne dla wskazań, w których zarejestrowany jest produkt leczniczy Trilafon.

 

Zwracamy się z prośbą do Koleżanek i Kolegów psychiatrów o zapoznanie się ze szczegółowym zawiadomieniem firmy MSD o zaprzestaniu produkcji, dystrybucji i dostaw leku Trilafon (perphenazinum) i podjecie takich działań by powyższa decyzja nie wpłynęła negatywnie na przebieg leczenia chorych.

 

Krajowy Konsultant
w dziedzinie psychiatrii
Prof. dr hab. med. Marek Jarema

Prezes ZG PTP
Prof. nadzw. dr hab.med. Janusz Heitzman
_______________________________________


1) { ?>Strona: 1  1 

autor opracowania:Redakcja
źródło tekstu:Komunikat Konsultanta Krajowego w dziedzinie psychiatrii oraz Prezesa ZG PTP

Komentarze (11)   Skomentuj tekst

2012-10-13 22:36:00

przez gość

 

Dwukrotnie zażywałem lek trilafon w okresie po około pół roku. Zawsze kończyło się to fatalnie i trafiałem do szpitala. Dawki były tak wysokie, że lekarz przyjmujący mnie do szpitala, pytał ze zdziwieniem kto mi tego tyle przepisał. Byłem wręcz trilafonem zatruty. Na szczęście teraz na innych lekach jest już dobrze, ale tamte przejścia z trilafonem odbiły się nam moim zdrowiu. Szymon, Kraków

2013-08-05 21:56:41

przez gość

 

dla mnie szkoda. Brałem przez 3 lata i ten lek - w przeciwieństwie do risperidonu, który brałem wcześniej pomagał mi, nie otumaniając io nie powodując wzrostu apetytu. I powody wycofania są żenujące - od razu widać, że koncerny farmaceutyczne chcą wylansować coś nowszego w trzykrotnie wyższej cenie

2013-09-14 13:22:45

przez gość

 

Biorę trilafon już 3. rok. Nie jestem po nim otumaniona, dobrze śpię i jestem aktywna. W przeciwieństwie do leków nowej generacji, które brałam przez ostatnie 10 lat i na których czułam się źle, na trilafonie nie potrzebuję brać leków dodatkowych. Bardzo żałuję, że właśnie ten lek zostanie wycofany.

2013-09-20 17:31:28

przez gość

 

Znów wracamy do tematu z przed 5 lat zadaje się , jeżeli komuś zależy na trilafonie - ponieważ go dobrze toleruje tak jak w moim przypadku - a brałem go 15 lat , to jedyną opcją na dzień dzisiejszy jest lek z Niemiec o nazwie DECENTAN z tą samą substancją czynną jak w Trilafonie , nie wiem na ile ceny się zmieniły ale zdaje się że 2 lub 3 opakowania po 100szt był to koszt na poziomie 36 Euro. Z tym że lek taki apteka Niemiecka wydaje jedynie na receptę - nawet Polską - gdzie musi być wpisana nazwa międzynarodowa Perphenazinum - jakoś tak ew. można spróbować prosto z mostu DECENTAN. Pozdrawiam wszystkich.

2013-09-27 00:54:55

przez gość

 

Te brednie o wycofaniu trilafonu mnie dobijają. Profesor Jarema powinien wiedzieć że to nie jakaś firma MSD produkuje trilafon tylko firma Schering-Plough S.A., Belgia. Sam padłem ofiarą tego cyrku zmienili mi leki na fluanxol z trilafonu który był 100 razy lepszy. Podsumowanie rok życia w plecy przez takie błahe niedopatrzenie. evil ps. w listopadzie 2013 miały być dostępne tylko tabletki 4mg a zastrzyków powinno nie być już w 2012

2013-09-27 08:18:32

przez gość

 

Dla mnie wycofanie trilafonu jest ciosem w plecy. Dobrze znosiłem ten lek, służył mi. Przy poprzednim wycofaniu w 2009 roku zamieniono mi go na abilify i w szybkim tempie trafiłem do szpitala. Czy teraz czeka mnie to samo? Wymówka o przestarzałej technologii jakoś do mnie nie trafia. Lekarze zróbcie coś z tym!!! Proszę!

2013-10-23 10:35:54

przez gość

 

Okazuje się że Państwo Polskie kolokwialnie pisząc ma gdzieś osoby chore na schizofrenię i przyjmujące lek Trilafon , ponieważ jest to za drogie dla Państwa. Okazuje się że firma produkująca lek Trilafon zaproponowała cenę i Ministerstwo odrzuciło ofertę w rezultacie czego Firma zaprzestała produkcji.

2013-10-23 10:38:07

przez gość

 

Jedynym wyjściem jest stosowanie maxymalnego presingu na Ministerstwo Zdrowia oraz zainteresowanie mediów tym problemem.

2013-11-08 14:35:50

przez gość

 

Jedno opakowanie leku Decentan (Perphenazinum)z Niemiec (8mg 100 tabletek) kosztuje 37 EURO. Potrzebna jest polska recepta. Istnieje również możliwość starania się o import docelowy. Wniosek wypełnia lekarz prowadzący.

2017-05-08 02:38:23

przez [email protected]

 

PSIA JUCHA

2020-08-04 18:03:40

przez gość

 

Trilafon jest dostępny w
Niemczech pod nazwą Perphenazin-neiraxpharm .
Na polską receptę transgraniczna przysłała mi apteka internetowa arzneprivat.de mają tam stronę po polsku a nawet w niektórych dniach polskiego konsultanta .

OSTATNIE NA FORUM
ANKIETA
PORADA SPECJALISTY

Czy wg Ciebie leki psychotropowe są bezpieczne?

Głosuj

Jak trudno znosić swoją chorobę?

Każda choroba, która dotyka człowieka wpływa na jego nastrój. Nawet wtedy, gdy jest to zwykły katar lub przeziębienie pacjenci zauważają obniżenie nastroju, ponieważ nie są w stanie...

więcej